HORIZONTÁLNÍ PRINCIPY
Horizontální principy neboli klíčová témata, která musí být respektována žadateli o financování z veřejných zdrojů a jejich dodržování monitorována. V programovém období 2014—2020 musejí programy a projekty dodržovat dvě horizontální priority: rovné příležitosti a nediskriminace a udržitelný rozvoj. Evropská unie považuje tato témata za své zásadní principy a jako takové se je snaží podpořit i prostřednictvím ESI fondů. Projekty s negativním dopadem na životní prostředí nebo zhoršující postavení znevýhodněných skupin obyvatel proto nesmějí získat finanční podporu.
Jak poznáte, zda ve svém projektu respektujete rovné příležitosti?
- Zaměstnáváte ve svém podniku zdravotně postižené?
- Nabízíte sociální služby občanům bez přístřeší?
- Účastní se Vašich vzdělávacích aktivit ve stejné míře ženy jako muži?
Pokud ve vašem projektu nedochází k diskriminaci na základě pohlaví, rasy, etnického původu, náboženského vyznání, světového názoru, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace a naopak jsou zohledňovány potřeby osob se zdravotním postižením, splňujete horizontální priority.
V širším pojetí a chápání projektů financovaných z fondů EU se rovné příležitosti vztahují také na další skupiny ohrožené sociálním vyloučením: imigranty a azylanty, dlouhodobě nezaměstnané, osoby s nízkou kvalifikací nebo bez kvalifikace, osoby z obtížně dopravně dostupných oblastí, drogově závislé, propuštěné vězně a absolventy škol.
Jak poznáte, zda ve svém projektu respektujete udržitelný rozvoj?
Naplňování udržitelného rozvoje v projektech dokresluje několik příkladů:
- Chcete si do svého podniku pořídit nové technologie šetrnější k životnímu prostředí?
- Organizujete vzdělávací kurzy pokrývající tématiku ochrany životního prostředí?
- Hodláte si pořídit energeticky úsporné zdroje energie?
Pak podporujete ochranu životního prostředí a máte větší šanci získat prostředky z fondů EU.
V širším pojetí se udržitelný rozvoj chápe jako dosahování rovnováhy mezi ekonomickou, sociální a environmentální oblastí.