Aktuality

Projekt FINERPOL: Úspora až 2 mil. ročně díky finančním nástrojům

FINERPOL-300x144

  • Magistrát hl. m. Prahy uspořádal odbornou diskuzi vrámci projektu FINERPOL
  • Příklady dobré praxe vČR ukazují úspory až 2 mil. korun ročně díky využití finančních nástrojů
  • Diskutující se shodli, že se jedná o dlouhodobě udržitelný a zároveň motivační způsob dotování projektů z fondů EU

 

Pod záštitou svého ředitele PhDr. Jana Hausera uspořádal odbor evropských fondů Magistrátu hl. města Prahy ve čtvrtek 16. února 2017 odbornou diskuzi „České příklady dobré praxe využití finančních nástrojů pro energeticky efektivní budovy“, která se uskutečnila v rámci projektu FINERPOL (Financial Instruments for Energy Renovation Policies), podpořeného z programu INTERREG EUROPE. „Pravidelná společná setkání, vzájemná diskuze a výměna získaných zkušeností jsou základem k tomu, abychom dokázali co nejlépe využít možnosti, které nám projekt FINERPOL nabízí,“ říká ředitel Hauser.

„Cílem projektu je podpořit vznik nových a zlepšení stávajících strategií v oblasti energetické efektivity a technologií obnovitelné energie v budovách,“ přibližuje projekt FINERPOL jeho projektový manažer Jan Hrdina. „Od výměny úspornějších žárovek, přes zateplení celé budovy, až po investice do obnovitelných zdrojů, zde všude se v rámci FINERPOLu můžeme pohybovat, a to v souvislosti s využitím finančních nástrojů a možnostmi propojení s evropskými finančními iniciativami jako jsou EFSI, nástroje Evropské investiční banky a další,“ dodává Hrdina.

Úvodní příspěvek si připravil odborník na problematiku evropských dotací, výzkumník Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT a finanční ředitel společnosti DAMGAARD Solutions Ltd. Michal Tobiáš. Představil v něm implementaci finančních nástrojů jako alternativu ke známějším dotačním programům. Nejčastěji používaným finančním nástrojem jsou úvěry, dále garance a zatím méně používané, ale podle Tobiáše perspektivní kapitálové investice (equity).

V části věnované příkladům dobré praxe v ČR vybral Michal Tobiáš Národní divadlo v Praze s úsporou milion korun ročně, městské budovy v Pardubicích šetřící dva miliony korun ročně nebo společnost Elektromotory Mohelnice, kde se podařilo uspořit 31 % z nákladů na energie.

V následné diskuzi se její účastníci shodli, že finanční nástroje by měly být více propagovány a představeny veřejnosti jako vhodná možnost financování, a to už od malých investic až po velké komplexní projekty. Jejich výhodou je jejich dlouhodobý přesah a motivace investovat do udržitelných technologií a zdrojů.

„V rámci projektu FINERPOL se náš projektový tým snaží zmapovat současné praktiky financování pomocí finančních nástrojů, získávat a předávat zkušenosti z již uskutečněných nebo stále probíhajících projektů zaměřených na zvýšení energetické efektivity budov a také poskytnout podporu regionálního rozvoje zveřejněním výsledků výzkumu, odbornými konzultacemi či pomocí s implementací konkrétních finančních nástrojů,“ vyjmenovává aktivity svého týmu ředitel Hauser.

Pro více detailů navštivte oficiální stránky projektu http://www.interregeurope.eu/finerpol/

Sledujte nás na sociálních sítích https://www.facebook.com/projektfinerpol/

Projekt FINERPOL je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR/ERDF) v rámci územní spolupráce INTERREG EUROPE, s rozpočtovou alokací větší než 1 milion euro. Celková délka projektu je 48 měsíců, ukončení je naplánováno na rok 2020. Koordinátorem čtyřletého projektu je španělská společnost Extramadura Energy Agency. V projektu jsou zapojeny další agentury a řídící orgány z Velké Británie, Řecka, Itálie, Portugalska a Německa.

Členy konsorcia jsou: Energetická agentura provincie Extremadura, regionální vláda provincie Extremadura, Městská rada města Plymouth, Řídící orgán regionálního operačního programu kraje Západní Makedonie, Hlavní město Praha, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze, Agentura pro ochranu klimatu a energii Bádenska-Württemberska, Intelligence and Innovation Centre a Autonomní provincie Trento.

Poskytovatel: EFRR – Interreg Europe

Trvání projektu: 1. 4. 2016 – 31. 3. 2020

Partneři: Extramadura Energy Agency (koordinátor), General Direction of Industry, Energy and Mines, Extramadura Regional Government, INTELI, Autonomous Province of Trento, Managing Authority of Regional Operational Programme of Western Macedonia Region, City of Prague, Climate Protection and Energy Agency of Baden Württemberg, Plymouth City Council

euerdf